2017

Lietuvoje prasideda VARDŲ skaitymas, tęsis visą savaitę

Prasideda savaitę visoje Lietuvoje truksiantys VARDŲ skaitymai. Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai. Ilginti skaitymų trukmę nuspręsta tiek dėl iniciatyvų gausos, tiek dėl kelių žydų religijai ir kultūrai svarbių švenčių.

Šiemet rugsėjo 21–22 dienomis bus minima Roš ha-šana arba žydų Naujieji metai – susimąstymo ir susikaupimo periodas. Rugsėjo 23 d. – tradicinė VARDŲ skaitymo diena, kai minima Lietuvos žydų genocido diena – sutampa su šabu. Per jį pagal žydiškąją tradiciją negalima lankyti kapų. VARDŲ skaitymai vyks jau septintą kartą.

„Pakanka stabtelėti penkiom minutėm. Kai ištari žmogaus vardą, nebegali apsimesti, kad tas žmogus negyveno ir statistika, jog Antrojo pasaulinio karo metais sunaikinti 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų, pradeda reikšti ne tik skaičius“, – sako viena iš VARDŲ organizatorių Milda Jakulytė-Vasil.

VARDŲ skaitymo iniciatyva baigsis rugsėjo 24 d. Tą dieną Lietuvos gyventojai kviečiami aplankyti arčiausiai esančias žydų žudynių vietas. „Holokaustas – viena skaudžiausių temų Lietuvos istorijoje. Tik kalbėdami ir prisimindami nemalonią praeitį galime tapti atviri pasauliui. Manau, kad šie skaitymai yra stipri ir asmeniška tokios atminties bei laisvės išraiška“, – sako Milda Jakulytė-Vasil.

Vykstant VARDŲ savaitei, prie iniciatyvos jungtis kviečiami visi Lietuvos gyventojai išsirinkdami Holokausto atminimui svarbią vietą. Nužudytųjų vardai ir pavardės saugomi muziejuose, bibliotekose ar žydų paveldo išsaugojimu besirūpinančiose organizacijose. Daugiau informacijos apie skaitymus VARDAI socialiniame tinkle „Facebook“

Kontaktams:

VARDŲ koordinatorė Milda Jakulytė-Vasil

Tel. 861237573

milda.jakulyte@lostshtetl.com 

 

Holokausto aukų VARDŲ skaitymai:

Rugsėjo 17 d. 

  • Merkinė

 

Rugsėjo 20 d. 

  • Vilnius:

12 val. prie „Atminimo akmens“, skirto tarpukario kulinarei Faniai Lewando ir jos vyrui Lazar Lewando (Vokiečių g. 14)

16 val. „VARDŲ“skaitymą buvusios geto bibliotekos kiemelyje (Žemaitijos g. 4), perskaitydamas žuvusiųjų minėjimo maldą Molei, pradės Vilniaus choralinės sinagogos kantorius Šmuel Jatom. VVGŽM Istorijos skyriaus vedėja Neringa Latvytė-Gustaitienė susirinkusius supažindins su pastato istorija ir Vilniaus geto kalinių likimu. 

 

  • 13 val. Žemaičių Naumiestis, VARDAI skaitomi muziejuje

 

 

 

Rugsėjo 21 d.

 

 

Rugsėjo 22 d.: 

 

  • 10 val. Tytuvėnų jaunimo mokyklos mokiniai jungiasi prie pilietinės iniciatyvos VARDAI ir kviečia visus susiburti žydų masinių žudynių vietoje Tytuvėnų šile.

 

 

 

 

 

 

  • 14 val. Tauragė,  “Šaltinio” progimnazijos mokiniai su mokytojomis išeis iš mokyklos link Antšunijų kaimo į “Atminties kelią”. Prie paminklo žydų genocido aukoms atminti vyks “Vardų” skaitymas, planuojame pradėti apie 15 valandą.

 

  • 16 val. Marijampolė Beatričės Kleizaitės-Vasaris galerijoje

 

Rugsėjo 23 d. 

 

 

 

Rugsėjo 24 d. 

Advertisements